SLPX101M420C1P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLPX101M420C1P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
1.44A @ 20kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
980mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Diameter :
25mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
980mA
Series :
SLPX
Capacitance :
100μF
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
420V
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
10.0076mm
Length :
25mm
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.61482mA
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.99Ohm @ 120Hz
Voltage - Rated :
420V
Terminal Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Life (Hours) :
3000 hours
Datasheets
SLPX101M420C1P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX101M420C1P3
SLPX 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 980mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In