SLPX682M050E5P3
Mfr.Part #
SLPX682M050E5P3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Stock
314
In Stock :
314
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage :
50V
Test Frequency :
120Hz
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current :
3.93A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
68mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Diameter :
30mm
Series :
SLPX
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
3.93A @ 120Hz
Published :
2012
Tolerance :
±20%
Height :
35mm
Number of Pins :
Ripple Current @ High Frequency :
4.91A @ 20kHz
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Diameter :
1.5 mm
Capacitance :
6800µF
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Length :
6.3mm
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
24 Weeks
Datasheets
SLPX682M050E5P3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLPX682M050E5P3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, SLPX682M050E5P3 pinout, SLPX682M050E5P3 datasheet PDF, SLPX682M050E5P3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLPX682M050E5P3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics SLPX682M050E5P3
SLPX 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.93A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In