SLPX682M025A3P3
Mfr.Part #
SLPX682M025A3P3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current @ High Frequency :
3.2A @ 20kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Diameter :
1.5 mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.56A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Published :
Test Frequency :
120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
2.56A
Number of Pins :
2
Lead Length :
6.3mm
Diameter :
22mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
88mOhm @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Lead Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Height :
30mm
Capacitance :
6800µF
Voltage :
25V
Datasheets
SLPX682M025A3P3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLPX682M025A3P3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Number of Pins:2, Voltage:25V, SLPX682M025A3P3 pinout, SLPX682M025A3P3 datasheet PDF, SLPX682M025A3P3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLPX682M025A3P3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics SLPX682M025A3P3
SLPX 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.56A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In