SLPX562M035C3P3
Mfr.Part #
SLPX562M035C3P3
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
Height :
30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.75A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
3.44A @ 20kHz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
5600µF
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
1.32816mA
Lead Pitch :
10.0076mm
Polarization :
Polar
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current :
2.75A
Diameter :
25mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
35V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
95mOhm @ 120Hz
Datasheets
SLPX562M035C3P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX562M035C3P3
SLPX 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.75A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In