SLPX561M250E3P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLPX561M250E3P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Snap in
Capacitance :
560μF
Factory Lead Time :
24 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
2.35A
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Life (Hours) :
3000 hours
Height :
30mm
Voltage - Rated DC :
250V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
355mOhm @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.45A @ 20kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
2.35A @ 120Hz
Terminal Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
SLPX
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
30mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1.1225mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
SLPX561M250E3P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX561M250E3P3
SLPX 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.35A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In