SLPX472M050E1P3
Mfr.Part #
SLPX472M050E1P3
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Ripple Current :
3.01A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
99mOhm @ 120Hz
Series :
SLPX
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
3.01A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Test Frequency :
120Hz
Mount :
PCB, Through Hole
Number of Pins :
2
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
3.76A @ 20kHz
Voltage :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
1.5 mm
Termination :
Snap in
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Radial, Can - Snap-In
Leakage Current :
1.4543mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Length :
6.3mm
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
30mm
Height :
25mm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Capacitance :
4700µF
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
SLPX472M050E1P3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLPX472M050E1P3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Pins:2, Voltage:50V, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Number of Terminations:2, SLPX472M050E1P3 pinout, SLPX472M050E1P3 datasheet PDF, SLPX472M050E1P3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLPX472M050E1P3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics SLPX472M050E1P3
SLPX 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.01A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In