SLPX331M450E7P3
Mfr.Part #
SLPX331M450E7P3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.12A @ 120Hz
Leakage Current :
1.15607mA
Termination :
Snap in
Lead Length :
6.3mm
Lead Pitch :
10mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Diameter :
1.5 mm
Voltage - Rated DC :
450V
Through Hole
Voltage :
450V
Diameter :
30mm
Ripple Current :
2.12A
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
804mOhm @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
40mm
3000 hours
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
120Hz
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
3.12A @ 20kHz
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Datasheets
SLPX331M450E7P3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLPX331M450E7P3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:450V, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Operating Temperature:-25°C~85°C, Number of Pins:2, SLPX331M450E7P3 pinout, SLPX331M450E7P3 datasheet PDF, SLPX331M450E7P3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLPX331M450E7P3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics SLPX331M450E7P3
SLPX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.12A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In