SLPX331M385H3P3
Mfr.Part #
SLPX331M385H3P3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 385V SNAP
Diameter :
35mm
Length :
30mm
Ripple Current :
1.87A
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.75A @ 20kHz
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.87A @ 120Hz
Leakage Current :
1.06932mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
603mOhm @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
385V
Voltage - Rated :
385V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
330µF
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
SLPX331M385H3P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX331M385H3P3
SLPX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.87A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In