SLPX331M315C5P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLPX331M315C5P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
0.96724mA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
603mOhm @ 120Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Published :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Length :
35mm
Capacitance :
330µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
SLPX
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.85A @ 20kHz
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
1.94A
Rated (DC) Voltage (URdc) :
315V
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
315V
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
1.94A @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
25mm
Datasheets
SLPX331M315C5P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX331M315C5P3
SLPX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.94A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In