SLPX221M420A4P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLPX221M420A4P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
3000 hours
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
905mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.28A @ 20kHz
Length :
45mm
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
220μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
10mm
Leakage Current :
0.91192mA
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
SLPX
Voltage - Rated :
420V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
1.55A
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
420V
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
22mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.55A @ 120Hz
Datasheets
SLPX221M420A4P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX221M420A4P3
SLPX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.55A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In