SLPX183M016C5P3
Mfr.Part #
SLPX183M016C5P3
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP
Terminal Pitch :
10mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Snap in
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
Aluminium
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
4.98A @ 20kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
3.98A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Height :
35mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
18000μF
Tolerance :
±20%
Diameter :
25mm
Ripple Current :
3.98A
Leakage Current :
1.60997mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Datasheets
SLPX183M016C5P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX183M016C5P3
SLPX 18000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.98A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In