SLPX152M250H4P3
Mfr.Part #
SLPX152M250H4P3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.33A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10mm
Capacitance :
1500μF
Termination :
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
133mOhm @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
45mm
Ripple Current @ High Frequency :
6.37A @ 20kHz
Lead Length :
6.3mm
Voltage :
250V
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current :
4.33A
24 Weeks
Resistance :
133mOhm
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
Number of Pins :
4
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
35mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
250V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
2
Lead Diameter :
800 µm
Leakage Current :
1.83712mA
Datasheets
SLPX152M250H4P3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLPX152M250H4P3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250V, Number of Pins:4, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, SLPX152M250H4P3 pinout, SLPX152M250H4P3 datasheet PDF, SLPX152M250H4P3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLPX152M250H4P3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics SLPX152M250H4P3
SLPX 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.33A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In