SLPX152M180H5P3
Mfr.Part #
SLPX152M180H5P3
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Height :
35mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
35mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.91A @ 20kHz
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1.55885mA
Ripple Current :
4.02A
Capacitance :
1500μF
Voltage - Rated DC :
180V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Terminal Pitch :
10mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
133mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
4.02A @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Snap in
Datasheets
SLPX152M180H5P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX152M180H5P3
SLPX 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.02A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In