SLPX122M200E4P3
Mfr.Part #
SLPX122M200E4P3
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Number of Pins :
2
Mount :
PCB, Through Hole
Test Frequency :
120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Pitch :
10.0076mm
Terminal Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Published :
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
200V
Termination :
Snap in
Height :
45mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Ripple Current :
3.8A
Ripple Current @ High Frequency :
5.59A @ 20kHz
Leakage Current :
1.46969mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.8A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
166mOhm @ 120Hz
Diameter :
30mm
Capacitance :
1200μF
Datasheets
SLPX122M200E4P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX122M200E4P3
SLPX 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.8A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In