SLPX122M100A3P3
Mfr.Part #
SLPX122M100A3P3
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP
Capacitance :
1200μF
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.12A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.12A
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Pins :
Bulk
Height :
30mm
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
24 Weeks
Termination :
Snap in
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
221mOhm @ 120Hz
Diameter :
22mm
Terminal Pitch :
10mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current @ High Frequency :
2.65A @ 20kHz
Through Hole
Published :
Datasheets
SLPX122M100A3P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX122M100A3P3
SLPX 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.12A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In