SLPX121M450E1P3
Mfr.Part #
SLPX121M450E1P3
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
1.65A @ 20kHz
Leakage Current :
0.69714mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Diameter :
30mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.21Ohm @ 120Hz
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.12A @ 120Hz
Ripple Current :
1.12A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
1 (Unlimited)
Length :
25mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Capacitance :
120μF
Terminal Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
SLPX121M450E1P3
Cornell Dubilier Electronics SLPX121M450E1P3
SLPX 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.12A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In