SLPX102M250E9P3
Mfr.Part #
SLPX102M250E9P3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Pins :
2
Diameter :
30mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Series :
SLPX
Capacitance :
1000µF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
3.73A
Ripple Current @ Low Frequency :
3.73A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
250V
1 (Unlimited)
Lead Length :
6.3mm
24 Weeks
Voltage :
250V
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
120Hz
Mount :
PCB, Through Hole
EAR99
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
5.48A @ 20kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
199mOhm @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Diameter :
1.5 mm
Height :
50mm
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Termination :
Snap in
REACH SVHC :
Unknown
Leakage Current :
1.5mA
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
SLPX102M250E9P3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLPX102M250E9P3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:250V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, SLPX102M250E9P3 pinout, SLPX102M250E9P3 datasheet PDF, SLPX102M250E9P3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLPX102M250E9P3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics SLPX102M250E9P3
SLPX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.73A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In