SLP821M220C4P3
Mfr.Part #
SLP821M220C4P3
Description
CAP ALUM 820UF 20% 220V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
220V
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10.0076mm
Series :
SLP0712TE (750W)
Tolerance :
±20%
Diameter :
25mm
Capacitance :
820µF
Ripple Current @ High Frequency :
3.06A @ 20kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
243mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.08A @ 120Hz
Terminal Pitch :
10mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
1 (Unlimited)
Height :
45mm
Number of Pins :
yes
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Dielectric Material :
Aluminium
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Ripple Current :
2.08A