SLP821M160E3P3
Mfr.Part #
SLP821M160E3P3
Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Voltage - Rated DC :
160V
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
30mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
243mOhm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage :
160V
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Lead Pitch :
10mm
Lead Length :
6.3mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
820µF
Test Frequency :
120Hz
Height :
30mm
Leakage Current :
1.08665mA
Ripple Current :
2.04A
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Diameter :
1.5 mm
Series :
SLP0712TE (750W)
Datasheets
SLP821M160E3P3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLP821M160E3P3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-25°C~105°C, Number of Pins:2, Voltage:160V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, SLP821M160E3P3 pinout, SLP821M160E3P3 datasheet PDF, SLP821M160E3P3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLP821M160E3P3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.