SLP821M160A4P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SLP821M160A4P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
160V
Voltage :
160V
Ripple Current :
2.04A
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Polarity :
POLARIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Diameter :
22mm
Test Frequency :
120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
820µF
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
3000 hours
Pbfree Code :
yes
Mount :
PCB, Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
243mOhm
Leakage Current :
1.08665mA
Terminal Pitch :
10mm
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Published :
Lead Length :
6.3mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Lead Diameter :
1.5 mm
Height :
45mm
Termination :
Snap in
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Series :
SLP0712TE (750W)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
SLP821M160A4P3
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLP821M160A4P3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~105°C, Number of Terminations:2, Voltage:160V, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can - Snap-In, SLP821M160A4P3 pinout, SLP821M160A4P3 datasheet PDF, SLP821M160A4P3 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Cornell Dubilier Electronics SLP821M160A4P3 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.