SK103M010ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SK103M010ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Pitch :
7.493mm
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Tan Delta :
0.38
Mount :
Through Hole
Diameter :
18mm
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Capacitance :
10000µF
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
2.75A @ 1kHz
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Height :
35mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Series :
SK
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Length :
15mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
2.5A
Leakage Current :
1mA
Dielectric Material :
Aluminium
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Termination :
Radial
Datasheets
SK103M010ST
Cornell Dubilier Electronics SK103M010ST
SK 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can