SK100M250ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SK100M250ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
250V
Leakage Current :
0.075mA
Diameter :
10mm
Capacitance :
10μF
Factory Lead Time :
25 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
5mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
98mA @ 1kHz
Dielectric Material :
Aluminium
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
70mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Termination :
Radial
Published :
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19.9Ohm @ 120Hz
Dissipation Factor :
20 %
Series :
SK
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Length :
15mm
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
16mm
Datasheets
SK100M250ST
Cornell Dubilier Electronics SK100M250ST
SK 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 70mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C Polar 5mm Radial, Can