SK100M063ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SK100M063ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Termination :
Radial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11.94Ohm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
PCB, Through Hole
Tan Delta :
0.1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
25 Weeks
Voltage - Rated DC :
63V
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
10 %
Height :
11mm
Series :
SK
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Radial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Diameter :
5mm
Capacitance :
10μF
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.0063mA
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
70mA
Number of Terminations :
2
Datasheets
SK100M063ST
Cornell Dubilier Electronics SK100M063ST
SK 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 70mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C 2mm Radial, Can