SI4684-A10-GMR
Mfr.Part #
SI4684-A10-GMR
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Description
RF RCVR FM 76MHZ-108MHZ 48QFN
RF Receivers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supplier Device Package :
48-QFN (7x7)
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Supply :
1.8V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Modulation or Protocol :
FM
Antenna Connector :
PCB, Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Factory Lead Time :
8 Weeks
Frequency :
76MHz~108MHz
Applications :
Cell Phones, Media Players
Datasheets
SI4684-A10-GMR
Skyworks Solutions, Inc. SI4684-A10-GMR
RF Receiver 1.8V -40°C~85°C PCB, Surface Mount PCB, Surface Mount 76MHz~108MHz 48-VFQFN Exposed Pad
SI4684-A10-GMR Overview
RF Receiver has been included in the 48-VFQFN Exposed Pad package.package of RF transmitter and receiverd as Tape & Reel (TR).This RF Receiver is powered by 1.8V voltage.Cell Phones, Media Players is mainly where it finds use.Operating temperatures should be below 85°C.-40°C is the minimum operating temperature.It is highly efficient when it works at a frequency of 76MHz~108MHz.
SI4684-A10-GMR Features
48-VFQFN Exposed Pad package
Lower than 85°C°C
Higher than -40°C°C
76MHz~108MHz
SI4684-A10-GMR Applications
There are a lot of Silicon Labs
SI4684-A10-GMR RF Receivers applications.
  • Forming a Self-Healing
  • Mesh Network
  • Test Equipment
  • Sensors
  • GSM
  • WCDMA
  • TD-SCDMA
  • Optical transmission devices
  • Measuring for data transmission
  • Radio communication equipment
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD