SH31B471K251CT
Mfr.Part #
SH31B471K251CT
Description
MLCC 470PF 250V X7R 1206
Features :
High Voltage, Soft Termination
Type :
Soft Termination High Voltage Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±10%
Applications :
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Length :
3.2 mm
Height :
1.25 mm
Width :
1.6 mm
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
470 pF
Datasheets
SH31B471K251CT
Walsin Technology SH31B471K251CT
SH 470 pF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)