SH31B103K100CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH31B103K100CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.01UF 10V X7R 1206
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
1.6
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Brand :
Walsin
Termination :
Flexible (Soft)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Negative Tolerance :
10
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
General Type MLCCs
Voltage - Rated :
10V
Class :
Class 2
RoHS :
Details
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
3.2
Product Status :
Active
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
1.25
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Failure Rate :
Packaging :
MouseReel
Dielectric Material :
Ceramic
Ratings :
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
10000 pF
Positive Tolerance :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Style :
Temperature Coefficient :
X7R
Features :
Soft Termination
Number of Terminals :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
SH
Dielectric :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Walsin
Type :
Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Size Code :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Multilayer :
yes
Datasheets
SH31B103K100CT
Walsin Technology SH31B103K100CT
SH 10000 pF 10V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)