SH31B103K101CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SH31B103K101CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.01UF 100V X7R 1206
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
SH
Length :
3.2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Type :
Soft Termination Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Negative Tolerance :
10
RoHS :
Details
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Class :
Class 2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Style :
Width :
1.6
Dielectric :
X7R
Multilayer :
yes
Features :
Soft Termination
Product Status :
Active
Size Code :
Product :
General Type MLCCs
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
100V
Height :
1.25
Positive Tolerance :
10
Mounting Feature :
Surface Mount
Brand :
Walsin
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
Termination :
Flexible (Soft)
Capacitance :
10000 pF
Failure Rate :
Number of Terminals :
2
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
MouseReel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Walsin
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Ratings :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Spacing :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
SH31B103K101CT
Walsin Technology SH31B103K101CT
SH 10000 pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)