SH31B153K101CT
Mfr.Part #
SH31B153K101CT
Description
MLCC 0.015UF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Lead Style :
Mounting Feature :
Surface Mount
Failure Rate :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.015 µF
Size Code :
Tolerance :
±10%
Tape and Reel (TR)
Positive Tolerance :
10
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Voltage - Rated :
100V
Height :
1.25
Width :
1.6
Ceramic Capacitors
Number of Terminals :
2
Negative Tolerance :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
General Type MLCCs
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Multilayer :
yes
Length :
3.2
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Height - Seated (Max) :
Datasheets
SH31B153K101CT
Walsin Technology SH31B153K101CT
SH 0.015 μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)