SH31B104K500CT
Mfr.Part #
SH31B104K500CT
Description
MLCC 0.1UF 50V X7R 1206
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Packaging :
Tape and Reel
Package / Case :
Negative Tolerance :
10
Construction :
Flat
Package :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.6
Size (mm) :
3.2 x 1.6 x 1.25
Applications :
Boardflex Sensitive
Product Depth (mm) :
1.6
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
1.25
General Type MLCCs
Case Style :
Ceramic Chip
SH
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Subcategory :
Capacitors
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Capacitance :
0.1uF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminals :
2
Length :
3.2
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
10%
Product Status :
Active
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Length (mm) :
3.2
Height - Seated (Max) :
Positive Tolerance :
Microwave Application :
No
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Multilayer :
yes
Features :
Soft Termination
Mounting Feature :
Surface Mount
Class :
Class 2
Dielectric Material :
Ceramic
Failure Rate :
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
ECCN (US) :
EAR99
Temperature Coefficient :
15%
Termination Style :
Pad
RoHS :
Details
Product Height (mm) :
Voltage :
50VDC
Mounting :
Surface Mount
Size Code :
Capacitance Value :
0.1uF