SFV16R-2STBE5HLF
Mfr.Part #
SFV16R-2STBE5HLF
Description
CONN FFC TOP 16POS 0.50MM R/A
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Wire/Cable Type :
Straight
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
16
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Contact Finish :
Gold
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mating Cycles :
20
Voltage - Rated :
50V
Current Rating :
500mA
Height Above Board :
0.071 1.80mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Current Rating (Amps) :
0.5A
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Cable End Type :
Straight, Tapered
Pitch :
0.020 0.50mm
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Housing Color :
Black
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
SFV16R-2STBE5HLF
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 16 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 0.5A