SFV10R-1STE1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFV10R-1STE1
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Withdrawl Force-Min :
ZIF N
Contact Gender :
FEMALE
Series :
SFV-R
Orientation :
RIGHT ANGLE
Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Insertion Force-Max :
ZIF N
Mount :
Surface Mount
IEC Conformance :
No
Reference Standard :
UL
JESD-609 Code :
e0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mating Cycles :
20
Contact Plating :
Tin
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Contact Resistance :
30mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Contact Location :
BOTTOM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish :
Tin Alloy
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Insulation Resistance :
100MOhm
Pitch :
0.020 0.50mm
Height Above Board :
0.071 1.80mm
Filter Feature :
No
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Locking Feature :
Slide Lock
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire/Cable Type :
Straight
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Additional Feature :
Side Entry
Termination :
Solder
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Actuator Color :
Brown
UL Flammability Code :
94V-0
Current Rating (Amps) :
0.5A
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Total Number of Contacts :
10
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
Cable End Type :
Straight, Tapered
Length :
10.5mm
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Rows :
1
Number of Positions :
10
Number Of PCB Rows :
1
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
4.2mm
Housing Color :
Black
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Current Rating :
500mA
Datasheets
SFV10R-1STE1
Amphenol Communications Solutions SFV10R-1STE1
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Tin Alloy -55°C~105°C 0.5A