SFV10R-1STE1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SFV10R-1STE1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Series :
SFV-R
Depth :
4.2mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e3
Mixed Contacts :
No
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Termination :
Solder
Contact Material :
Phosphor Bronze
Current Rating (Amps) :
0.5A
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
30mOhm
DIN Conformance :
No
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Rows :
1
Width :
4.9mm
Number of Positions :
10
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Wire/Cable Type :
Straight
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
Side Entry
Gender :
Receptacle
Lead Free :
Lead Free
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.071 1.80mm
Actuator Color :
Brown
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length :
10.5mm
Published :
MIL Conformance :
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Lead Pitch :
500μm
Contact Location :
BOTTOM
Current Rating :
500mA
Housing Color :
Black
Actuator Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Locking Feature :
Slide Lock
Total Number of Contacts :
10
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Insulation Resistance :
100MOhm
Pitch :
0.020 0.50mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Filter Feature :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Finish :
Tin
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type :
Straight, Tapered
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
SFV10R-1STE1LF
Amphenol Communications Solutions SFV10R-1STE1LF
SFV-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 0.5A