SEK2R2M050ST
Mfr.Part #
SEK2R2M050ST
Manufacturer
Mallory
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Stock
533
In Stock :
533
Manufacturer :
Mallory
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
25 Weeks
Lead Length :
15mm
Series :
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Ripple Current :
18mA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tan Delta :
0.12
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
72.38Ohm
Lead Pitch :
2mm
Height :
11mm
Mount :
PCB, Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Dissipation Factor :
12 %
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
2.2μF
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Published :
2011
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Termination :
Radial
Polarity :
POLARIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.003mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Diameter :
5mm