SEK221M010ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SEK221M010ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Series :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Pins :
2
Published :
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
REACH SVHC :
Unknown
Height :
11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
216mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
10V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.33Ohm @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
180mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
2.4892mm
Capacitance :
220μF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Diameter :
6.3mm