SEK221M035ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SEK221M035ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
315mA
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
600 µm
Lead Pitch :
5mm
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
0.077mA
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
840mOhm
Capacitance :
220μF
Height :
13mm
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Dissipation Factor :
14 %
Diameter :
10mm
Packaging :
Bulk
Lead Length :
15mm
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
35V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
REACH SVHC :
Unknown
Ripple Current @ Low Frequency :
315mA @ 120Hz