SEK2R2M050ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SEK2R2M050ST
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Stock
533
In Stock :
533
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
50V
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
2011
Dissipation Factor :
12 %
Mount :
PCB, Through Hole
Packaging :
Bulk
Height :
11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
ESR (Equivalent Series Resistance) :
72.38Ohm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
2mm
Tan Delta :
0.12
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Length :
15mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Capacitance :
2.2μF
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
5mm
Leakage Current :
0.003mA
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
18mA