S29GL512P11FAI010
Mfr.Part #
S29GL512P11FAI010
Package / Case
64-LBGA
Description
IC FLASH 512MBIT PARALLEL 64BGA
Memory
Height Seated (Max) :
1.4mm
Memory Size :
512Mb 32M x 16
Number of Sectors/Size :
512
Command User Interface :
yes
Nominal Supply Current :
110mA
Write Cycle Time - Word, Page :
110ns
Series :
GL-P
ECCN Code :
3A991.B.1.A
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tray
Page Size :
8/16words
Data Polling :
yes
Toggle Bit :
Published :
Number of Functions :
1
Width :
11mm
Mount :
Non-Volatile
Density :
512 Mb
Alternate Memory Width :
8
Organization :
512MX1
Programming Voltage :
3V
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Length :
13mm
Radiation Hardening :
No
Memory Interface :
Parallel
Terminal Pitch :
1mm
ROHS3 Compliant
Memory Width :
1
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Common Flash Interface :
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Terminal Position :
BOTTOM
Sector Size :
128K
Power Supplies :
3/3.3V
Package / Case :
64-LBGA
Number of Pins :
64
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
64
Standby Current-Max :
0.000005A
Ready/Busy :
Access Time (Max) :
110 ns
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Supply Voltage :
3V