S29GL064N90DAI010
Mfr.Part #
S29GL064N90DAI010
Package / Case
64-LBGA
Description
IC FLASH 64MBIT PARALLEL 64FBGA
Package / Case :
64-LBGA
Write Cycle Time - Word, Page :
90ns
Series :
GL-N
Factory Lead Time :
6 Weeks
Memory Size :
64Mb 8M x 8 4M x 16
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tray
Number of Pins :
64
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Non-Volatile
Datasheets
S29GL064N90DAI010
GL-N Memory IC GL-N Series
S29GL064N90DAI010 Overview
There is a memory type Non-Volatile for this type of device. The case comes in the Tray style. The file is embedded in a 64-LBGA case. This chip has an 64Mb 8M x 8 4M x 16 size of memory on it, so a lot of data can be stored on it. Memory data is stored in FLASH-format, which is common in mainstream devices. -40°C~85°C TA is an extended operating temperature range, making this device ideal for demanding applications. A supply voltage of 2.7V~3.6V can be applied to it. There is a recommended mounting type of Surface Mount for it. A package of 64 pins is used to protect this memory device. GL-N series memory ics play a crucial role in the target applications of this part.
S29GL064N90DAI010 Features
Package / Case: 64-LBGA
64 Pins