RSA0G331MCN1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RSA0G331MCN1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Size Code :
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Flat
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency :
3.16A @ 100kHz
Ripple Current :
3.16A
Width :
6.5mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Surface Mount Land Size :
0.256Lx0.256W 6.50mmx6.50mm
Length :
7.2mm
Leakage Current :
700µA
Capacitance :
330µF
Type :
Polymer
Ripple Current @ Low Frequency :
316mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Voltage - Rated DC :
4V
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Cut Tape (CT)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Number of Terminations :
2
Published :
Series :
FPCAP, RSA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Polarity :
POLARIZED
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm