RN10F1211CT5-50
Mfr.Part #
RN10F1211CT5-50
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/10W 0805
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Height - Seated (Max) :
0.026 (0.65mm)
Resistance :
1.21 kOhms
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Composition :
Thin Film
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Ratings :
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Datasheets
RN10F1211CT5-50
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. RN10F1211CT5-50
RN Series, Thin Film, 1.21 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±1%, -55°C ~ 155°C