RM5N700IP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM5N700IP
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
TO-251-3 Stub Leads, IPak
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CHANNEL 700V 5A TO251
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Brand :
Rectron
Drain to Source Voltage (Vdss) :
700 V
Rectron
Product Status :
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
460 pF @ 50 V
Number of Channels :
1 Channel
Series :
Product Category :
MOSFET
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type :
1 N-Channel
Mounting Style :
Through Hole
Transistor Polarity :
N-Channel
Power Dissipation (Max) :
49W (Tc)
Product Type :
MOSFET
RoHS :
Y
Voltage :
Vdss - 700V
Package :
Tube
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 250µA
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Packaging :
Case - TO-251
Package / Case :
TO-251-3 Stub Leads, IPak
Supplier Device Package :
TO-251
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
950mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs (Max) :
±30V
Rise Time :
3 ns
FET Feature :
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
Input Capacitance (Ciss) - 460pF
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
MOSFETs
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Channel Mode :
Enhancement
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
5A (Tc)
Configuration :
Single
Datasheets
RM5N700IP
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM5N700IP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Channels:1 Channel, Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ), Voltage:Vdss - 700V, Package / Case:TO-251-3 Stub Leads, IPak, Mounting Type:Through Hole, RM5N700IP pinout, RM5N700IP datasheet PDF, RM5N700IP amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM5N700IP ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rectron USA RM5N700IP
N-Channel Case - TO-251 950mOhm @ 2.5A, 10V ±30V 460 pF @ 50 V 700 V TO-251-3 Stub Leads, IPak
RM5N700IP Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 460 pF @ 50 V.Operating this transistor requires a 700 V drain to source voltage (Vdss).
RM5N700IP Features
a 700 V drain to source voltage (Vdss)