RF0505X102K500KX057T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RF0505X102K500KX057T
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V BX 0505
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0505 (1313 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
BX
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
RF
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Size / Dimension :
0.055Lx0.055W 1.40mmx1.40mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
Voltage - Rated :
50V