RD50M0000S
Mfr.Part #
RD50M0000S
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 50POS
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Mating Cycles :
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D)
Contact Type :
Signal
Base Product Number :
RD50M
Shell Finish Thickness :
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Features :
Number of Positions :
50
Color :
Green
Note :
Contacts Not Included
Connector Style :
D-Sub
Package :
Box
Series :
RD
Number of Rows :
3
Connector Type :
Plug for Male Contacts
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish :
Stainless Steel, Passivated
Datasheets
RD50M0000S
Positronic RD50M0000S
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS