RD50M00000/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RD50M00000/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HOUSING PLUG 50POS
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
RoHS :
N
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Steel
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Shell Size :
5
Shell Plating :
Zinc
ITT Cannon
Series :
KPT
Mounting Style :
Through Hole
Subcategory :
D-Sub Connectors
Termination Style :
Crimp
Number of Rows :
3 Row
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Brand :
ITT Cannon
Type :
PLUG
Number of Positions :
50 Position
Datasheets
RD50M00000/AA
Positronic RD50M00000/AA
KPT Series 50 Position-Position Male
RD50M00000/AA Overview
The product is a member of the KPT Series.
RD50M00000/AA Features
KPT series
RD50M00000/AA Applications
There are a lot of Amphenol
RD50M00000/AA D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS