RBR3LAM40CTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RBR3LAM40CTR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOD-128
Datasheet
Download
Description
RBR3LAM40C IS LOW VF
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Output Current-Max :
3A
Operating Temperature (Max) :
150°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 40V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Diode Element Material :
SILICON
Additional Feature :
High Reliability
Number of Phases :
1
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Number of Terminations :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550mV @ 3A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Form :
Flat
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
75A
Terminal Position :
Dual
Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40V
Package / Case :
SOD-128
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Schottky
Application :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Reverse Current-Max :
100μA
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Datasheets
RBR3LAM40CTR
ROHM Semiconductor RBR3LAM40CTR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 3A 150°C Max 100μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-128 Surface Mount
RBR3LAM40CTR Overview
RBR3LAM40CTR Features
A maximum reverse current of 100μA
3A is the maximum value
RBR3LAM40CTR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RBR3LAM40CTR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB