RBR30T40ANZC9
Mfr.Part #
RBR30T40ANZC9
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
RBR30T40ANZ IS LOW VF
Stock
7
In Stock :
7
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
150°C
RoHS :
Details
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
15A
Mounting Style :
Through Hole
Technology :
Si
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
360 μA @ 40 V
Diode Type :
Schottky
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40 V
Product :
Schottky Diodes
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Product Status :
Active
Packaging :
Tube
Configuration :
Dual Anode Common Cathode
Product Category :
Schottky Diodes and Rectifiers
Product Type :
Schottky Diodes and Rectifiers
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
620 mV @ 15 A
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Package :
Tube
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-220FN
Vf - Forward Voltage :
620 mV
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
Base Product Number :
RBR30
Series :
Datasheets
RBR30T40ANZC9
ROHM Semiconductor RBR30T40ANZC9
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C TO-220-3 Full Pack Through Hole
RBR30T40ANZC9 Overview
RBR30T40ANZC9 Features
RBR30T40ANZC9 Applications
There are a lot of Rohm Semiconductor
RBR30T40ANZC9 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23