RB238NS-30TL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB238NS-30TL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
SUPER LOW IR, 30V, 40A, TO-263S
Stock
254
In Stock :
254
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package :
Digi-Reel?
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
40A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30 V
Series :
Base Product Number :
RB238
Supplier Device Package :
LPDS
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750 mV @ 20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
12 μA @ 30 V
Datasheets
RB238NS-30TL
ROHM Semiconductor RB238NS-30TL
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
RB238NS-30TL Overview
RB238NS-30TL Features
RB238NS-30TL Applications
There are a lot of Rohm Semiconductor
RB238NS-30TL applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23