RB238NS100FHTL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RB238NS100FHTL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE (RECTIFIER FRD) 100V-VR 40
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Recovery Time :
24.7ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Forward Voltage :
860mV
Reverse Current-Max :
20μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Diode Type :
Schottky
Published :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
110V
Element Configuration :
Common Cathode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 100V
Number of Pins :
3
Terminal Position :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
860mV @ 20A
Packaging :
Cut Tape (CT)
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
100A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Forward Current :
40A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Package / Case :
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
High Reliability
Application :
GENERAL PURPOSE
Number of Phases :
1
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Elements :
2
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
Output Current-Max :
20A
Datasheets
RB238NS100FHTL
ROHM Semiconductor RB238NS100FHTL
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
RB238NS100FHTL Overview
In order to ensure that no forward voltage is exceeded, a forward voltage of 20μA monitoring system should be used.In the case of 860mV forward voltage, the device will operate.20A is the maximum output voltage array can support.In the case of 40A forward voltage, the device will operate.
RB238NS100FHTL Features
a forward voltage of 20μA
a forward voltage of 20μA
860mV forward voltage
a maximum output voltage of 20A
RB238NS100FHTL Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB238NS100FHTL applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23