RB068L100TE25
Mfr.Part #
RB068L100TE25
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A PMDS
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Non-Repetitive Surge Current :
60A
Lead Free :
Lead Free
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Published :
Output Current-Max :
2A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 100V
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
800mV @ 2A
Forward Voltage :
800mV
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Additional Feature :
High Reliability
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
60A
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Terminal Form :
C BEND
Peak Reverse Current :
50μA
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Average Rectified Current :
2A
Forward Current :
2A
Base Part Number :
RB068L100
Element Configuration :
Surface Mount
HTS Code :
Datasheets
RB068L100TE25
ROHM Semiconductor RB068L100TE25
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 800mV @ 2A 150°C Max 50μA @ 100V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
RB068L100TE25 Overview
This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 2A is allowed.In terms of output current, the maximum value is 2A.The datasheets show a peak reverse of 50μA, as shown in the data chart.
RB068L100TE25 Features
an average rectified current of 2A volts
2A is the maximum value
the peak reverse is 50μA
RB068L100TE25 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB068L100TE25 applications of single-phase diode rectifier.
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB