RB060MM-30TFTR
Mfr.Part #
RB060MM-30TFTR
Package / Case
SOD-123F
Description
RB060MM-30TF IS THE HIGH RELIABI
Diodes - Rectifiers - Single
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
30V
Surface Mount :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 30V
Output Current-Max :
2A
Terminal Form :
Flat
Factory Lead Time :
20 Weeks
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Operating Temperature (Max) :
150°C
Terminal Position :
Dual
Series :
Automotive, AEC-Q101
Reverse Current-Max :
50μA
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
490mV @ 2A
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Configuration :
Single
Forward Current :
2A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
SOD-123F
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Datasheets
RB060MM-30TFTR
ROHM Semiconductor RB060MM-30TFTR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 490mV @ 2A 150°C Max 50μA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
RB060MM-30TFTR Overview
When the forward current reaches 2A, it is allowed.Upon reaching maximum reverse current, it reaches 50μA.As far as output current is concerned, 2A is the maximum.
RB060MM-30TFTR Features
A maximum reverse current of 50μA
2A is the maximum value
RB060MM-30TFTR Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor
RB060MM-30TFTR applications of single-phase diode rectifier.
Catalog related products
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB